PARAFIA POD WEZWANIEM NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY WNIEBOWZIĘTEJ W WIETRZYCHOWICACH

30 października 2022

Rocznica poświęcenia i konsekracji świątyni parafialnej

Niedziela dzisiejsza przypomina nam ozna­czeniu kościoła w życiu człowieka a rozumieją to doskonale ci, którzy z pewnych racji: jak epidemia albo choroba - nie mogą do tego kościoła uczęszczać.

 

Uroczystość poświęcenia kościoła które dzisiaj obchodzimy daje nam okazję, abyśmy przy­najmniej raz w roku zastanowili się nad znaczeniem kościoła - dla nas, dla naszego życia tutaj na ziemi i dla naszej wieczności.
Każdy kościół miał swój dzień, kiedy w liturgicznym obrzędzie konsekracji został oddany Panu Bogu. Budowany rę­kami ludzkimi; z drzewa, z kamienia, z betonu - jak każdy dom, stoi wśród innych domów. Jeden taki dom, w którym nie mieszka nikt z ludzi. Czasem wyniosły, góruje nad miastem czy osiedlem; kiedy indziej bardzo skromny, wciśnięty między nasze mieszkania, warsztaty pracy, sklepy; kościół - świątynia - dom Boży! 
Gdy biskup konsekrował naszą świątynię, to poświęconym olejem namaszczał te ściany, aby ten dom nie był tylko mniej lub bar­dziej udanym dziełem architektury, czcigodnym zabytkiem, czy po­mnikiem historii narodu, ale by był miejscem, o którym Chrystus powie­dział: „Tam będzie moje Imię”.

W świątyni budowanej rękami ludzkimi my, chrześcijanie, mamy ogromną szansę budować świątynię swojej duszy. Nasz kościół parafialny niech będzie dla nas również takim miejscem spotkania z Jezusem Chrystusem, a z każdego takiego spotkania wracajmy umocnieni nowsi, lepsi, bogatsi i przemieni.

Koś­cioły to także historia.., one noszą w swych murach dzieje narodu — historię jego zrywów i upadków. Najważniejsze wydarzenia mojego życia i szara codzienność mijających tygodni jest tak mocno związana z tymi budowlami, że nie są to dla mnie jedynie kamienne mury.
W tych ścianach jest zapisana historia mojego życia: wydarzenia radosne, wydarzenia tragiczne; nadzieje przepełnione optymizmem, go­ryczy upadków, chwile cichej modlitwy.
 W naszym kościele parafialnym jest także zapisana historia naszej społeczności, naszej miejscowości za rok 100 lecie konsekracji kościoła.

Adres

Wietrzychowice 35

33-270 Wietrzychowice

 

Kontakt

+48 724 385 879

tel.14-641-80-01

kancelaria@parafiawietrzychowice.pl

wietrzychowice35@gmail.com

Nr konta parafii

Bank

48 1020 3453 0000 8302 0264 6115

PARAFIA POD WEZWANIEM NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY WNIEBOWZIĘTEJ W WIETRZYCHOWICACH