PARAFIA POD WEZWANIEM NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY WNIEBOWZIĘTEJ W WIETRZYCHOWICACH

28 sierpnia 2022

Ostatnia niedziela wakacyjna 

 Niemodny styl!Tak można by zatytułować dzisiejszą Ewangelię. Jezus, widząc zachowania biesiadników, którzy wybierali honorowe miejsca, opowiedział przypowieść. Zachęcił też, by zachować skromność. „Jeśli cię kto zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca. [...] Gdy będziesz zaproszony, idź i usiądź na ostatnim miejscu”.

Proponowany przez Jezusa styl wyda się niemodny, jeśli zauważymy panujący trend i pęd do obnoszenia się ze wszystkim, łącznie ze wstydliwymi skandalami, byle być w centrum uwagi, byle ludzie mówili. Wystarczy pomyśleć o różnego rodzaju programach telewizyjnych, gazetach, realityszołach itp.

Jan Paweł II, idąc za filozofią egzystencjalną, krytykował postawy ludzkie, w których dominuje „mieć” nad „być”.

Podczas kongresu życia konsekrowanego w Brazylii. roku południowoamerykański jezuita o. Joao Batista Libanio zauważył, że dziś akcent przesunął się jeszcze dalej: z „być” na „wyglądać”. Mówił: „Żyjemy w społeczeństwie, którym włada marketing. Wygląd rządzi życiem ludzi. Nie liczą się ani «być», ani «mieć» jako takie – istotne to, by wyglądać, błyszczeć, i nieważne, że za tym kryje się pustka egzystencjalna i iluzoryczne posiadanie rzeczy”. (Puste banki mydlane).

Rodzi się więc uzasadnione pytanie: Czy oznacza to klęskę nauczania Jezusa i tryumf współczesnej kultury medialnej? Albo pseudokultury. Niekoniecznie. Jezusowa przypowieść po raz kolejny uświadamia nam konieczność pracy nad charakterem, oceny naszych zachowań, a jeśli zachodzi potrzeba, także konieczność ich korekty.

Wsłuchując się dziś w nauczanie Jezusa, pytajmy w rachunku sumienia: Czy nie gonię za wielkością, za tym co proponuje telewizja i dziennikarze!  kosztem dobrego imienia, za cenę zdrady zasad Ewangelii? Co tak naprawdę liczy się w moim życiu: kariera, chęć pokazania się i zdobycie poklasku? Czy potrafię zachować swoje zdanie, nawet jeśli jest ono niepopularne.

Adres

Wietrzychowice 35

33-270 Wietrzychowice

 

Kontakt

+48 724 385 879

tel.14-641-80-01

kancelaria@parafiawietrzychowice.pl

wietrzychowice35@gmail.com

Nr konta parafii

Bank

48 1020 3453 0000 8302 0264 6115

PARAFIA POD WEZWANIEM NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY WNIEBOWZIĘTEJ W WIETRZYCHOWICACH