PARAFIA POD WEZWANIEM NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY WNIEBOWZIĘTEJ W WIETRZYCHOWICACH

15 sierpnia 2022

Odpust parafialny Zgromadził rzesze ludzi  którzy uczcili Matkę Bożą. 
Sumę celebrowali z nami ks. Robert i ks. Jerzy Berdychowscy. 
 Kilka myśli przewodnich pod rozwagę z dzisiejszej uroczystości.
Procesje prowadzili mieszkańcy Miechowic Małych. 

Oni też przygotowali tegoroczny wieniec żniwny.! 
Jest naprawdę piękny. !

Wniebowzięcie Matki Bożej –

 

 „Niewiasta obleczona w słońce, księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu. I błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia, gdyż wielkie uczynił mi Wszechmocny.”
Znamy dobrze ten obraz. Może niektórzy znają go z przekazu Apokalipsy św. Jana, inni z wielu ikon, dzieł sztuki, malowideł na skale inspirowanych biblijnym tekstem, czy wreszcie prostych figurek rzeźbionych w lepszym drewnie, kupionych na odpustowym kramie.
 

Staje przed nami dziś Matka Boża w kornie gwiazd o twarzy pełnej pokoju, ciepła, harmonii. Maryja i świat w którym żyje – świat pokory, czystości służby i zaufania Bogu. Kiedy chodzimy tak ulicami naszych miast, chcąc nie chcąc, widzimy plakaty, na których rece są zaciśnięte w pięści, na innych lśniące samochody, kiedy przychodzimy do witryn kiosków, zmuszani jesteśmy do oglądania roznegliżowanych kobiet o wyzywających pozach.

Kiedy siadamy przed telewizorem widzimy dziesiątki, setki beznadziejnych filmów, których bohaterowie przezywają porywy uczuć, namiętności, sprzeczają się o fortuny, majątki posuwając się aż do zbrodni. Kiedy na to wszystko patrzymy – to pytamy, czy ten świat (w którym żyjemy) ma coś wspólnego z Maryją?

 

Bo z jednej strony staje przed nami świat biznesu, komputerów, luksusu, wolności, tolerancji, łatwego życia, a z drugiej strony świat ciszy, modlitwy, kontemplacji, dewocji, nudnych nabożeństw i nieustannego przypominania  „nie wolno ci”.

My uwikłani w tej pogoni za dobrobytem, nie zauważamy jak piękny może być świat Maryi. Bo wystarczy wyrwać się z pewnej duchowej miernoty, a poczuć się wewnętrznie naprawdę wspaniale, doskonale.
 

Ile to byłoby zdrowych religijnie małżeństw, gdyby wnieśli w swe życie radość odmawiania wieczornego wspólnego różańca. Radość, której może nie doznali od lat. Jak bardzo scalona byłaby rodzina, może o tym nawet nie wiecie, gdyby wybrać w niedzielę wspólny rodzinny spacer, rozmowę z dziećmi, rodzicami, zamiast siedzieć godzinami przed telewizorem.

Patrzymy dziś na Wniebowziętą i chcemy doznać zachwytu – bo to obraz świętości, prawdziwego, wspaniałego człowieczeństwa. Ja też chce być taki. Zapamiętajmy mocno ten obraz Maryi, bo życie, prasa, telewizja, pod pozorami prawdy ukazuje tylko chciwość, bestialstwo, wyuzdanie, mówiąc taki jest człowiek, tacy jesteście, jesteśmy. To nie prawda!
Jesteśmy inni, chcemy być inni, mamy wzór Maryję, bo ona osiągnęła szczyt świętości, człowieczeństwa! Ja też tak chce. Spróbuję, zacznę.

Po co te wiązki i wianki z mięty i lawendy, jałowca, rumianku. Niesiemy je dziś z radością naszego oddania, znak hołdu „Zielnej”. Niechaj to księża poświęcą i te pszenice i jęczmień, bo to dziś święto Maryi Wniebowziętej.

Adres

Wietrzychowice 35

33-270 Wietrzychowice

 

Kontakt

+48 724 385 879

tel.14-641-80-01

kancelaria@parafiawietrzychowice.pl

wietrzychowice35@gmail.com

Nr konta parafii

Bank

48 1020 3453 0000 8302 0264 6115

PARAFIA POD WEZWANIEM NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY WNIEBOWZIĘTEJ W WIETRZYCHOWICACH