PARAFIA POD WEZWANIEM NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY WNIEBOWZIĘTEJ W WIETRZYCHOWICACH

02 listopada 2022

Dzień zaduszny w parafii Wietrzychowice

Msza św. i nowenna do Matki Bożej Wietrzychowskiej 

Kilka myśli przewodnich z kazania ks proboszcza.....


Po co tu przybyliście, czego tu szukacie, za chwile na parafialnym  cmentarzu? Co tu i tam chcecie przeżyć? Jaką mowę grobów chcecie posłyszeć?

Gdy na was dziś patrzę, w myśli przebiegam cmentarze Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza, całej Polski. Widzę tych ludzi stojących na mogiłami poległych za wolność w czasie wojny, zmarłych w wypadkach. Widzę ludzi stojących nad mogiłami zmarłych w kwiecie wieku, u szczytu sławy, ludzi młodych, mogiły tych, których śmierć zaskoczyła, dla których była wybawieniem, ocaleniem. I pytam się, co nas sprowadza na te cmentarze?

Jakaś potrzeba, by przeżyć doświadczenie śmierci. Zdajemy sobie sprawę, że śmierć nie wybiera, że jest nieprzekupna, nieunikniona. Chodź w wirze codziennego życia, w natłoku przewalających się wydarzeń, brak jest nam czasu na głębsza refleksję. Dzień zaduszny stwarza nam ku temu okazję.

To ludzkie doświadczenie śmierci zawiera wiele, wiele humanistycznych wartości, pozwala poznać wartość życia i powagę życia, które tak szybko i bezpowrotnie przemija. Cmentarz dziś mówi także o nadziei. Po te nadzieję przybywają dziś wszyscy na cmentarz. Nadzieja ta jest wypisana w najgłębszych pokładach ludzkiego jestestwa.

Ona wypowiada „nie” wobec śmierci jako nieuchronnego końca ludzkiego istnienia. To właśnie „nie” każe człowiekowi od wieków otaczać czcią cmentarze, rozwijać kult zmarłych. Wobec tej odwiecznej potrzeby człowieka staje Jezus Chrystus i woła: „ Jam jest Zmartwychwstanie i Życie, kto wierzy we Mnie, choćby umarł żyć będzie. Podstawą naszej nadziei jest Chrystus Zmartwychwstały, który zwyciężył śmierć.

Adres

Wietrzychowice 35

33-270 Wietrzychowice

 

Kontakt

+48 724 385 879

tel.14-641-80-01

kancelaria@parafiawietrzychowice.pl

wietrzychowice35@gmail.com

Nr konta parafii

Bank

48 1020 3453 0000 8302 0264 6115

PARAFIA POD WEZWANIEM NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY WNIEBOWZIĘTEJ W WIETRZYCHOWICACH